"Skandal me Botėrorin e 2022, ish-agjentė tė CIA manipuluan zgjedhjet"
Pëlqej
Kupa e Botės e vitit 2022 ėshtė zgjedhur qė tė mbahet nė Katar, por sė fundmi janė hedhur dyshime qė ky vendim ėshtė i manipuluar.

Hijet e dyshimit i ka ngritur gazeta “Sunday Times” qė raporton se ka dokumente qė tregojnė se si komiteti promovues i kėsaj veprimtarie ka nxjerrė bėrrylat ndaj kandidaturave rivale nė vitin 2010.

Gjithashtu sipas po tė njėjtit burim thuhet se pėr tė ndėrhyr nė zgjedhjen e vendit organizues tė Botėrorit, kanė ndėrhyrė edhe agjentė tė CIA-s

Shoqėri e komunikimit amerikane, e quajtur “Broėn Lloyd Jones”, qė sot e ka ndėrtuar emrin nė “BLJ Worldėideed” dhe ish-agjentė tė CIA pėr tė thuhet se janė pėrfshirė pėr tė kompromentuar garėn e kundėrshtarėve, nė veēanti SHBA dhe Australinė.

kėtė mėnyrė ėshtė pėrdorur njė strategji komunikimi pėr tė dhėnė pėrshtypjen se vendet e tjera nuk do tė kishin mbėshtetjen e drejtuesve tė futbollit botėror dhe tė njerėzve nė shtetet pėrkatėse, duke shkelur nė kėtė mėnyrė rregullat e vėna nga FIFA pėr procesin e kandidaturave.

Nga Doha vjen menjėherė pėrgėnjeshtrimi i kėtyre akuzave: “Ka pasur njė hetim dhe i kemi vėnė nė dispozicion hetuesve tė gjitha informacionet nė lidhje kandidaturėn tonė. Prokurori Michael Garcia pati tė gjithė ndihmėn tonė dhe nuk gjeti shkelje, sepse kemi ndjekur tė gjitha normalet e FIFA-s.” /albeu.com/
Shtuar më 29/07/2018, ora 17:45
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori