Kėta janė 13 futbollistėt qė u "degradua" pas pensionimit
Pëlqej
13 futbollistė, jeta e tė cilėve u shkatėrrua pas largimit nga fusha

Shpeshherė, fama, suksesi, luksi…. janė tė mjaftueshme pėr tė hyrė nė rrugėn e veseve.

Mė poshtė po ju njohim me 13 emrat e futbollistėve, qė pas largimit nga fusha e blertė (pensionimit) u rrėnuan, pėrfunduan nė falimentim njerėzor.

1. GEORGE BEST
“Kam shpenzuar shumė tė holla pėr pije alkoolike, gra dhe makina tė shpejta. Pjesa tjetėr ėshtė tretur. ” Njė frazė qė e pėrkufizon mė sė miri jetėn personale tė George Best, qė pavarėsisht se ishte simbol i vėrtetė i historisė sė futbollit botėror, pėr cilėsitė e tij, nė jetėn private ka pasur probleme tė mėdha e tė vazhdueshme.

2. Garrincha
Futbollisti brazilian, i dhėnė pas alkoolit dhe duhanit qė prej dhjetė vjetėsh, u bė njė referencė historike sė bashku me Pelen. Ai vdiq nė vitin 1983, nė moshėn 49-vjeēare, pėr shkak tė pijes.

3. JULIO ALBERTO
Nė tetor tė vitit 1993, pasi “vari kėpucėt nė gozhdė”, nuk kishte mė punė, miq dhe para. Pra, falimentoi si njeri. Kėsisoji, filloi tė kishte kontakte me drogė, dėshtoi edhe martesėn e tij tė tretė. Nė vitin 1998 u arrestua nė Barcelonė pėr vjedhjen e parave nga lokali ku punonte. Vite mė vonė gjeti njėfarė stabiliteti duke stėrvitur fėmijėt nė njė shkollė futbolli.

4. Souleymane SANE
Futbollisti ganez luajti shumicėn e kohės nė Bundesligė. Ai bėri tė holla tė mjaftueshme gjatė karrierės sė tij. Megjithatė, sot nuk arrin tė paguajė faturat. Arsyeja, njė investim i keq prej 150.000 eurosh, i cili i dha atij shumė shpenzime dhe fundin e martesės.

5. Jean-Marc Bosman
Pasi fitoi tė ardhura tė rėndėsishme nga futbolli, askush nuk donte ta punėsonte mė jashtė fushave tė blerta. Ai gaboi nė njė biznes “t-shirt” dhe pati probleme tatimore. Nė vitin 2011 u dėnua pėr sulm ndaj tė dashurės sė tij dhe mė 2013 u dėnua me njė vit burg.

6. Paul Gascoigne
Ish-futbollisti i Anglisė, i cili ka luajtur nė pozicionin e mesfushorit, nė disa raste ka pranuar tė pijė deri katėr shishe uiski nė ditė, si dhe duhan e kokainė rregullisht. Kėsisoji, i ka humbur tė gjitha paratė e tij nga veset dhe nė njė klinikė detoksifikimi.

7. Christian Vieri
Ai e humbi tė gjithė pasurinė e tij me investime tė kėqija, vese, poker dhe femra.

8. Ailton
Ai ishte kampion i Bundesligės me Werder Bremen. I njohur si “xhymert”, menaxher i keq dhe njė sėrė investimesh tė gabuara, futbollisti nė fjalė falimentoi.

9. Andy van der Meyde
Futbollisti holandez e pėrfundoi karrierėn nė moshėn 31-vjeēare pėr shkak tė problemeve familjare. Ai ishte i varur nga droga dhe alkooli, tė cilat e ēuan nė shkatėrrim. Nė mė shumė se njė rast, mesfushori tha se i vinte keq dhe ndihej nė turp qė nuk kishte bėrė mė shumė pėr t’i kapėrcyer kėto probleme.

10. Andreas Brehme
Herėn e fundit ai ka punuar si asistent te Shtutgarti, mbi dhjetė vjet mė parė. Pastaj bėri disa deklarata, por nuk mori asgjė tė pėrhershme. Mbrojtėsi legjendar mori dhe pranoi njė ofertė pėr tė pastruar banjot, i detyruar nga varfėria.

11. Salvador Cabanas
Sulmuesi paraguajan, i cili nė vitin 2010 u qėllua nė kokė, kur u shėrua e pa veten tė falimentuar. Ai fajėsoi ish-gruan e tij dhe njė mik.

12. Zamorano
Sulmuesi, ish-lojtari i Real Madrid dhe Sevilla, nė mesin e skuadrave tė tjera europiane, ka pranuar problemet serioze ekonomike pėr shkak tė investimeve tė kėqija dhe ėshtė nė prag tė falimentimit shkruan telesport.

13. ADAM JOHNSON
Ish-futbollisti i Anglisė u arrestua mė 2 mars 2015, kur zbulua nga policia se kishte marrėdhėnie seksuale me njė vajzė nėn 15 vjeēe. Ai u pezullua si lojtar i Sunderland, u deklarua fajtor pėr akuzėn e aktivitetit seksual me tė mitur dhe mė 24 mars 2016 u dėnua me 6 vjet burg.
Shtuar më 15/08/2018, ora 12:43
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori