Ozil thyen heshtjen dhe sfidon Gjermaninė: Do ta bėja prap foton me Erdoganin


Pëlqej
Mesut Ozil ka rėnė pre e kritikave dhe sulmeve raciste gjatė Botėrorit.

Mesfushori i Kombėtares Gjermane madje ėshtė detyruar tė japė edhe dorėheqjen nga kjo skuadėr pas kritikave tė shumta.

Tė gjitha kėto erdhėn pasi Ozil vendosi tė bėnte foto me presidentit e Turqisė, Rexhep Taip Erdoga pak para Kupės sė botės

Ndėrkohė qė ka ardhur edhe reagimi i parė i futbollistit pas gjithė atyre kritikave.

Ozil pohon se tė njėjtin veprim e bėri edhe Mbretėresha Elizabeta dhe Kryeministrja e Anglisė, Tereza Mej por nuk pati kaq diskutime. Ndėrkohė nė letėr ai shkruan:

“Unė kam dy zemra, njėra ėshtė gjermane dhe tjetra turke”, shkruan ai.

Nėna e tij e ka mėsuar qė tė tregojė gjithnjė respekt dhe tė mos e harrojė kurrė nga vjen, shtron Ozil. “Nėse do refuzoja tė takohesha me Erdoganin, do mohoja rrėnjėt e mia”


Reagimi i plotė i Ozil:“Kėto javėt e kaluara mė kanė dhėnė kohė pėr tė dhėnė njė reagim, dhe kohė pėr t’i menduar eventet e muajve tė fundit. Si pasojė e kėsaj, unė dua t’i shpėrndaj mendimet dhe ndjenjat e mia pėr atė se ēfarė ka ndodhė.

Ashtu si shumė njerėz tė tjerė, origjina ime rrjedhė mė shumė se nga njė vend. Pėr derisa jam rritur nė Gjermani, familja ime vinte nga Turqia. Unė kam dy zemra, njė gjermane dhe tjetrėn turke. Gjatė fėmijėrisė sime, nėna ime mė ka mėsuar qė tė jem i respektueshėm dhe tė mos e harrojė vendin nga vij, dhe kėto janė vlera tė cilave iu qėndroj mbrapa ende.

Nė maj, e kam takuar presidentin Erdogan nė Londėr, gjatė njė eventi pėr bamirėsi dhe edukim. Ne pėr herė tė parė jemi takuar nė vitin 2010 pas ai dhe Angela Merkel e shikuan ndeshjen Gjermani vs- Turqi nė Berlin. Qė nga atėherė, rrugėt tona kanė kaluar disa herė rreth globit. Unė jam i vetėdijshėm qė fotografia jonė ka shkaktuar njė polemikė nė mediat gjermane, edhe pse disa njerėz mund tė mė akuzojnė mua pėr gėnjeshtra ose si njė mashtrues, fotografia qė e morėm bashkė asnjėherė nuk ka pasur ndonjė qėllim politik.

Siē thash mė herėt, nėna ime nuk mė ka lejuar qė ta humbas ndjenjėn e origjinės, trashėgimisė dhe traditave familjare. Pėr mua fotografia me Erdoganin nuk ka qenė pėr kauza politike ose elektorale, ka qenė pėr mua dhe respektin qė e kam pėr zyrėn mė tė lartė tė shtetit tė familjes sime. Puna ime ėshtė futbolli dhe jo politika. Ne kemi biseduar pėr temėn e njėjtė sa herė qė takohemi –futbolli- pasi qė edhe ai ka qenė futbollist nė kohėn kur ka qenė i ri.

Ndėrsa mediat gjermane kanė portretizuar diēka tjetėr, e vėrteta ėshtė se nėse nuk do tė takohesha me presidentin do tė ishte njė mosrespekt pėr origjinėn time nga vi, dhe familjen time, tė cilėt janė krenarė pėr atė qė kam bėrė deri sot. Pėr mua, nuk ėshtė me rėndėsi kush ėshtė president, ishte e rėndėsishme qė ka qenė presidenti. Respekti pėr zyrėn politike ėshtė njė koncept qė besojė edhe Mbretėresha dhe kryeministrja Theresa e kanė bėrė kur e kanė takuar Erdoganin nė Londėr. Nėse do tė ishte president turk ose gjerman, veprimet do tė ishin tė njėjta.

E kuptoj qė kjo ėshtė e vėshtirė pėr t’u kuptuar, pasi qė nė shumė kultura tė ndryshme lideri politik nuk mund tė mendohet si i ndarė nga personi. Por nė kėtė rast, ėshtė ndryshe. Pa marrė parasysh se si do tė ishte rezultati nė zgjedhjet e kaluara, ose zgjedhjet para kėsaj, unė pėrsėri do ta bėja fotografinė”. /albeu.com/
Shtuar më 22/07/2018, ora 16:42
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori